Hałas w pracy - potencjalne zagrożenie dla zdrowia pracownika

Wiele zawodów obarczonych jest ryzykiem związanym z wykonywaniem obowiązków. Może się to wiązać z długotrwałym stresem, chorobami zawodowymi lub czynnikami wynikającymi ze specyfiki produkcji. Jednym z aspektów, który może negatywnie wpływać na zdrowie jest hałas w pracy. Jest to powszechne zagrożenie. Spotkać się z nim możesz w zakładach produkcyjnych, kopalniach, hutach, stolarniach czy nawet w szkole. Ustawodawca wykazuje nawet jakie natężenie powinno być poziomem alarmowym do wdrożenia środków zapobiegawczych przez firmę.

Jakie skutki zdrowotne może wywołać hałas w pracy?

Nadmierne narażenie się na hałas w pracy może powodować różne skutki. Musisz jednak pamiętać, że nie opiszemy wszystkich. Powiązanie jednostki chorobowej z przyczyną leży w gestii lekarza medycyny pracy. Najczęściej występujące objawy to piszczenie w uszach i krótkotrwałe zmniejszenie czułości narządu słuchu. Może pojawić się także ból głowy i rozkojarzenie. Permanentne narażenie na uciążliwe dźwięki może doprowadzić do trwałego uszkodzenia bębenków lub ucha wewnętrznego. Czasem może się to przekształcić w problemy ze snem lub koncentracją.

Jak pracodawca powinien zabezpieczyć pracownika przed nadmiernym hałasem? Oto kilka metod

Przede wszystkim, pracodawca powinien zminimalizować natężenie dźwięku. Może do tego celu użyć ekranów wygłuszających lub innego rodzaju wytłumienia. Ponadto, warto ograniczyć do minimum czas w jakim pracownik przebywa w środowisku o zwiększonym ryzyku. Nie da się ukryć, że serwisowanie sprzętu i regularne naprawy znacząco redukują hałas. Dodatkowo, twój przełożony powinien zatroszczyć się o środki ochrony osobistej. W tym przypadku będą to nauszniki. Ze swojej strony także możesz zadbać o swoje zdrowie, po pracy spędzaj czas w cichych pomieszczeniach, szczególnie zbawienne dla ciebie będą spacery na świeżym powietrzu. Ograniczenie hałasu poza pracą pozwoli na zregenerowanie się narządów słuchu, dzięki temu hałas w pracy będzie dla ciebie mniej szkodliwy. 

Hałas w pracy - czasem nie da się go ograniczyć

Bardzo często hałas w pracy jest trudny do ograniczenia. Specyfika produkcji, otoczenie, w którym przebywasz czy maszyny używane w różnych procesach. To wszystko może generować niebezpieczne natężenie dźwięku. Dlatego warto kontrolować jego wartość i reagować, zanim osiągnie poziomy niebezpieczne i alarmowe.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl