Nietypowe BHP, czyli jakie uprawnienia do pracy na wysokości?

Istnieją zawody, które wymagają przebywania ponad powierzchnią ziemi lub podłogi. Osoby, które je wykonują, zwykle mają uprawnienia do pracy na wysokości. Nie są to dokumenty, wystawiane na czas nieograniczony. Gotowość do pracy w trudniejszych warunkach testuje się co jakiś czas. 

Kursy i szkolenia dla pracowników

Bezpieczeństwo i higiena pracy niejedno ma oblicze. W Polsce uprawnienia do pracy na wysokości nie są wymagane osobnymi przepisami. Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej uznaje za prace na wysokościach wszelkie zadania wykonywane ponad metr nad ziemią. Nie ma znaczenia, czy pracownik maluje ścianę w wysokim pomieszczeniu, czy fasadę wieżowca. Dość często to pracodawcy zgłaszają swoich pracowników na kursy wysokościowe, związane z charakterem ich pracy. Istnieje wiele firm, oferujących zajęcia tego typu. Firmy szkoleniowe zapewniają stosowne materiały do nauki, jak również sprzęt, dostępny przez cały czas szkolenia.

Najpierw badania, potem uprawnienia do pracy na wysokości

Czy każdy może podjąć pracę na wysokości? Z pewnością nie. Nasza chęć to jedno, ale predyspozycje do wykonywania zawodu muszą mieć swoje potwierdzenie na piśmie. Chcąc odbyć szkolenie, należy okazać aktualne badania lekarskie, zezwalające na pracę na wysokości. Wydaje je lekarza medycyny pracy po wstępnym wywiadzie z kandydatem. Ważne jest wysondowanie wszystkich ewentualnych schorzeń i leków, jakie się przyjmuje. Na kursie należy także przedstawić opłacone składki ubezpieczeniowe oraz mieć odpowiednią odzież i obuwie robocze.

Jakie szkolenia wysokościowe są dostępne?

Lista szkoleń podstawowych obejmuje kilka popularnych kursów:

1. kursy ochrony przed upadkiem z wysokości (podczas pracy na powierzchniach poziomych i skośnych),

2. dostęp linowy– zakres podstawowy i rozszerzony,

3. kurs alpinizmu przemysłowego,

4. operator ściany wspinaczkowej,

5. kurs do prac na elewacjach budynków,

6. kurs do prac na drzewach 

Długość kursu jest uzależniona od ilości zagadnień, jakie są poruszane. Przykładowo, kursy z dostępu linowego obejmują nie tylko klasyczne przepisy BHP, ale też techniki poruszania się i asekuracji z wykorzystaniem przyrządów zjazdowych i samozaciskowych. Trzeba także wiedzieć, w jaki sposób opuszczać i podnosić ładunek. To jeden z trwających dłużej kursów. Do niektórych szkoleń wymaga się minimum roczną praktykę w pracy na wysokościach.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl