Czy apteczka jest obowiązkowa w samochodzie? Przepisy prawne i zalecenia

Wielu kierowców, zapytanych o obowiązkowe wyposażenie samochodu wymienia między innymi apteczkę. Takiej odpowiedzi udzielają zwłaszcza kierowcy z dłuższym stażem, którzy pamiętają nico inne rozporządzenia na ten temat. Czy apteczka jest obowiązkowa? Przyjrzyjmy się aktualnym przepisom ruchu drogowego.

Obowiązek udzielenia pomocy

Kodeks Karny nakłada na kierowców obowiązek udzielenia pierwszej pomocy rannym w wypadku drogowym. Za jego niedopełnienie mogą grozić nawet trzy lata pozbawienia wolności. Czy apteczka jest obowiązkowa w samochodach osobowych? Nie, ale trudno sobie wyobrazić pomoc rannemu bez odpowiednich akcesoriów. Obowiązkowe wyposażenie samochodu to temat, który nieco ewoluuje. Elementy, które obowiązywały jeszcze jakiś czas temu, nie są wymagane obecnie. Na bieżąco przepisy znają głównie osoby, które chodzą na kurs prawa jazdy. Jest to wiedza, jaką muszą znać, zdając egzamin tekstowy. Po utrzymaniu uprawnień do prowadzenia samochodu mało kto śledzi na bieżąco przepisy.

Czy apteczka jest obowiązkowa w samochodzie osobowym?

Nie, ale przepisy wymieniają szereg pojazdów, w których nie może jej zabraknąć. Musi być w autobusie, samochodzie ciężarowym, który służy do przewozu osób. Jest obowiązkowa w samochodzie nauki jazdy i taksówce. Jeśli kierowca samochodu osobowego nie będzie miał apteczki, nie oznacza to dla niego żadnych konsekwencji. Mimo tego warto ją mieć na wyposażeniu. W sklepie TM BHP można znaleźć apteczkę w wersji samochodowej, moto-rowerowej, a nawet w zestawie z innymi elementami jak lina, gaśnica, trójkąt czy koszulka odblaskowa.

Apteczka doraźnej pomocy

Zastanawiając się, czy apteczka jest obowiązkowa, warto pomyśleć, że w samochodzie osobowym przyda się kilka elementów potrzebnych przy wypadku. Najczęściej są to: opatrunek indywidualny do zaopatrzenia ran, zestaw plastrów, chusta opatrunkowa lub trójkątna do stabilizacji kończyn, opaski elastyczne, bandaże, kompresy z gazy, nożyczki do ewentualnego rozcinania ubrania lub pasów bezpieczeństwa. Przydają się też rękawice lateksowe oraz koc ratunkowy z folii RNC do przykrycia poszkodowanego. W zależności od tego, jak się go rozłoży, ma on właściwości chłodzące lub ogrzewające.

Jakich elementów nie może zabraknąć w samochodzie osobowym? Trójkąt i gaśnica to absolutna podstawa. Ta druga koniecznie w miejscu łatwo dostępnym. Warto jednak do tego duetu dołożyć apteczkę, mimo że nie jest obowiązkowa.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl