Gaśnica to podstawowy element ochrony przeciwpożarowej, który powinien znaleźć się w każdym budynku mieszkalnym i zakładzie pracy. Warto jednak zaznaczyć, że na rynku dostępnych jest przynajmniej kilka rodzajów gaśnic, a ich poszczególne typy różnią się wypełnieniem i przeznaczeniem. Jak wybrać odpowiednie rozwiązanie? Poznaj popularne rodzaje gaśnic i oznaczenia dotyczące ich zastosowania!
Rodzaje gaśnic i oznaczenia – co musisz wiedzieć?
Środki gaśnicze stosowane w poszczególnych rodzajach gaśnic wykazują nieco odmienną skuteczność w gaszeniu konkretnych materiałów. Jest ona weryfikowana na podstawie pożarów testowych i pozwala sklasyfikować typ gaśnicy zgodnie z systemem wykorzystywanym w całej Europie. Co warto wiedzieć o rodzajach gaśnic i oznaczeniu dotyczącym ich stosowania, by szybko i bezproblemowo poradzić sobie z dopasowaniem odpowiednich zabezpieczeń przeciwpożarowych?
System oznaczania gaśnic
Zgodnie ze stosowanym w Europie systemem rodzaje gaśnic oznaczane są poszczególnymi literami alfabetu. W tej klasyfikacji ochrona przeciwpożarowa podzielona jest na następujące grupy:
– Gaśnice grupy A przeznaczone są do gaszenia pożarów ciał stałych, np. tkanin, papieru, drewna, węgla czy słomy.
– Gaśnice z grupy B zaleca się w przypadku pożarów materiałów topiących się i cieczy. Do tego typu substancji należy między innymi benzyna, alkohol, nafta, rozpuszczalnik, lakier czy farba.
– Gaśnice grupy C to rozwiązania stosowane w pożarach gazów, np. wodoru, metanu czy gazu miejskiego.
– Gaśnice oznaczone literą D zaleca się do gaszenia pożarów metali takich jak aluminium, magnez czy sód.
– Gaśnice z grupy F stosuje się w przypadku pożarów olejów i tłuszczów w urządzeniach kuchennych. Doskonale sprawdzą się np. do oleju na patelni lub we frytkownicy.
Poszczególne rodzaje gaśnic a oznaczenia
Warto zaznaczyć, że poszczególne typy środków gaśniczych mogą nadawać się do gaszenia rozmaitych typów pożarów. Oznacza to, że na konkretnym rodzaju gaśnicy oznaczenie może obejmować więcej niż jedną literę. Przykładem takiego rozwiązania są np. gaśnice do pożarów z grupy ABC. Przyjrzyjmy się bliżej kilku popularnym typom gaśnic.
1. Gaśnice proszkowe
Ten rodzaj gaśnic zwykle oznaczany jest literami A, B i C. Doskonale nadaje się zarówno do gaszenia ciał stałych, jak i cieczy oraz topiących się materiałów. Co więcej, z powodzeniem stosowany jest w pożarach gazów. Gaśnice proszkowe są bardzo popularne, wykorzystuje się je np. w biurach, domach, samochodach, magazynach czy warsztatach.
2. Gaśnice płynowe
Kolejnym powszechnie spotykanym rozwiązaniem jest gaśnica płynowa. Na tym rodzaju gaśnic oznaczenia mogą obejmować np. litery A, B i F. Oznacza to, że płyn zalecany jest do gaszenia pożarów ciał stałych, cieczy i materiałów topiących się, a także tłuszczów i olejów jadalnych, obecnych między innymi w urządzeniach gastronomicznych. Gaśnice płynowe doskonale sprawdzą się w restauracjach, kuchniach stołówkach.
3. Gaśnice śniegowe
Popularnym typem gaśnic są również gaśnice śniegowe z oznaczeniem B i C. To rozwiązania, które nadają się do gaszenia pożarów cieczy, substancji topiących się i gazów palnych. W praktyce zalecane są np. do pożarów instalacji elektrycznych. Stosowany w nich środek nie pozostawia śladów i nie powoduje uszkodzeń, dlatego poleca się je również w przypadku pożarów przedmiotów cennych, takich jak archiwa czy dzieła sztuki.