BHP to złożone zagadnienie, które wymaga współpracy między pracodawcą a pracownikiem. Choć kwestie bezpieczeństwa i higieny regulowane są licznymi przepisami, a odpowiedzialność za ich realizację w dużej mierze ponosi pracodawca, to w praktyce bardzo wiele zależy również od osoby zatrudnionej. Z tego względu musi ona stosować się do określonych zasad. Jakie są obowiązki pracownika w zakresie BHP? Oto kilka najważniejszych informacji dotyczących tego zagadnienia.
Wiedza o tym, jakie są obowiązki pracownika w zakresie BHP, jest istotna zarówno ze względów praktycznych, jak i formalnych. W niektórych przypadkach, gdy warunki panujące w pracy zagrażają zdrowiu lub życiu ludzi, osoba zatrudniona ma prawo odmówić wykonywania obowiązków. Z kolei nieprzestrzeganie zasad przez pracownika może stać się przyczyną poważnych konsekwencji – od upomnień, przez nagany i kary pieniężne, po rozwiązanie umowy bez okresu wypowiedzenia.
Najważniejsze obowiązki pracownika w zakresie BHP
Listę obowiązków pracownika w zakresie BHP definiują przepisy. Katalog tego typu wymogów zawarty jest w art. 211 kodeksu pracy. Zgodnie z nim osoba zatrudniona powinna:
– znać zasady BHP i brać udział w szkoleniach z ich zakresu,
– pracować w sposób zgodny z zasadami BHP i wypełniać wydawane w tym zakresie polecenia przełożonych,
– dbać o ład i porządek w miejscu pracy oraz stan narzędzi, urządzeń i maszyn,
– używać środków ochrony zbiorowej oraz zaleconych środków ochrony osobistej, w tym odzieży i obuwia roboczego,
– poddawać się kontrolnym, wstępnym i okresowym badaniom lekarskim,
– niezwłocznie poinformować swojego przełożonego o ewentualnym zagrożeniu dla zdrowia i życia ludzkiego oraz ostrzec osoby, które przebywają w zasięgu niebezpieczeństwa,
– współpracować z przełożonym i pracodawcą w zakresie wypełniania obowiązków BHP.
Obowiązki w zakresie BHP a przepisy wewnętrzne
Jak widzisz, lista zdefiniowanych przez prawo obowiązków pracownika w zakresie BHP jest dosyć szeroka. Warto jednak zaznaczyć, że może zostać uzupełniona lub skonkretyzowana przez przepisy wewnętrzne – zawarte np. w regulaminach.
Współpraca między pracodawcą i pracownikiem oraz wzajemne przestrzeganie zasad BHP to kluczowy aspekt realnego bezpieczeństwa w miejscu pracy. Warto zadbać o to, by strony znały i szanowały obowiązujące zasady. Jak dbać o BHP na co dzień? W naszym sklepie znajdziesz szeroki wybór rozwiązań stworzonych z myślą o odpowiednich oznaczeniach, wymaganym wyposażeniu i ważnych środkach ochrony. Przygotowaliśmy także wyczerpujący przewodnik BHP oraz serię porad z tego zakresu.