Kolor kasku na budowie - co oznacza?

Kask to niezbędna część wyposażenia pracownika budowy. Przepisy BHP jasno to określają – rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych (§ 4 ust. 1 i 2) oraz rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki społecznej w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Co oznaczają poszczególne warianty? Z pewnością nie jest to element dekoracyjny. Każdy bowiem kolor kasku na budowie odpowiada innej funkcji pracownika. Wiadomo, że podczas trwania prac budowlanych, przewija się ogromna ilość różnych specjalistów i pracowników fizycznych. By budowa przebiegała sprawnie i bezwypadkowo, szczególne zastosowanie znalazły właśnie kaski w różnych kolorach. Co zatem oznaczają?

Co oznacza konkretny kolor kasku na budowie?

Kask podczas prac budowlanych nie tylko chroni pracowników przed ewentualnym wypadkiem, lecz także pozwala rozróżnić pełnione przez nich funkcje. Co zatem oznaczają poszczególne kolory kasków na budowie?

- Kolor biały noszą kierownicy budowy, kierownicy robót budowlanych, inspektorzy nadzoru budowlanego oraz inżynierowie;

- Kolor żółty jest zarezerwowany dla pracowników fizycznych budowy;

- Kolor pomarańczowy zawsze nosi geodeta lub pracownik geodezyjny;

- Kolor niebieski przeznaczony jest dla osoby odpowiedzialnej za prace na wysokościach. Noszą go operator dźwigu i maszyn, elektryk i energetyk;

- Czarny kolor kasku nosi osoba pełniąca funkcję architekta lub inspektora sprawującego nadzór autorski;

- Kolor zielony zarezerwowany jest dla inspektora BHP lub pracownika BHP;

- Czerwony kolor nosi osoba będąca na budowie gościem. Może to być także praktykant lub stażysta;

Za brak kasku na budowie podczas kontroli można ponieść wysokie kary pieniężne. Obowiązek zakładania tej części wyposażenia mają wszystkie osoby pracujące na placu, ale także tzw. goście, czyli ci, którzy odwiedzają plac budowy. Chociaż przepisy nie określają, jaki kolor kasku na budowie powinien być wykorzystany przez konkretnych pracowników, to w budownictwie przyjęła się ogólna zasada podziału kolorów na różne pełnione funkcje. Taka wiedza poprawia bezpieczeństwo pracy, jak i komunikację, pomiędzy poszczególnymi pracownikami. Ma to ogromne znaczenie zwłaszcza na dużych budowach.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl