Maska przeciwpyłowa - sprawdź, jak wybrać najlepszą!

W wielu zakładach pracy istnieje ryzyko wchłonięcia niebezpiecznych substancji przez drogi oddechowe. Istnieje ono także na budowach, zwiększa się też wraz z nadejściem sezonu jesienno-zimowego i wzrostem poziomu zanieczyszczonego powietrza w miastach. Dlatego też, w każdym z tych przypadków, warto zainwestować w dobrej jakości akcesoria, takie jak np. maska przeciwpyłowa. Dziś dowiesz się jak wybrać odpowiednią. Podpowiemy również, na co zwrócić uwagę przy doborze filtrów do maski.

Rodzaje filtrów w maskach przeciwpyłowych. Które z nich mają najlepszą skuteczność filtracyjną?

Podstawowym i najważniejszym czynnikiem, który powinien być wzięty pod uwagę przy wyborze maski, jest skuteczność filtracyjna i rodzaj filtra. Wyróżnia się trzy klasy filtrów przeciwpyłowych: p1, p2 oraz p3. Klasa p1 to podstawowa ochrona przed zanieczyszczeniami. Maski przeciwpyłowe, które są w nie wyposażone, mogą zabezpieczyć układ oddechowy przed pyłami, jeśli ich najwyższe dopuszczalne stężenie nie przekracza 4 stopnia. Klasa p2 wykorzystywana jest gównie przy pracach budowlanych i remontowych i chroni m.in. przed talkiem, azbestem, celulozą czy węglem. Natomiast filtr przeciwpyłowy o klasie p3 jest najbardziej skuteczny i zatrzymuje takie związki jak arsen, ołów, beryl czy jod radioaktywny.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze maski przeciwpyłowej?

Podstawową kwestią jest możliwość wymiany filtra. Jest to konieczne, gdy przebywasz w środowisku bardzo zanieczyszczonym, a maska przeciwpyłowa jest wielokrotnego użytku. Warto zwrócić uwagę również na te produkty, które są zaopatrzone w pochłaniacze. Te akcesoria wypełnione są specjalistycznymi reagentami, które skutecznie neutralizują zanieczyszczenia. Jednak nie są to maski uniwersalne i sprawdzają się najlepiej w konkretnych sytuacjach. Idealnie za to chronią przed gazami i oparami.

Odpowiednio dobrana maska przeciwpyłowa skutecznie ochroni Cię w pracy i w mieście

Planując zakup maski przeciwpyłowej, powinieneś wziąć pod uwagę także jej rozmiar. Wiele z nich dostępnych jest w rozmiarach uniwersalnych, takich jak S, M oraz L. Możesz je z łatwością dostosować do twarzy za pomocą rzepów lub naciągu. Istotne jest, aby maska dobrze do niej przylegała, bo tylko wtedy będzie Cię dobrze chronić. Zwróć uwagę na to, czy zacisk nosowy jest dobrze dociśnięty. Odpowiednio wyposażona maska ochronna powinna również posiadać zawór wentylacyjny, który ułatwia oddychanie i zapobiega gromadzeniu się wilgoci.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl