Okulary ochronne BHP – do czego służą i jakie wybrać?

Indywidualna ochrona podczas pracy jest niezwykle istotna, zwłaszcza jeśli pracujesz fizycznie. Istnieje wiele czynników, które mogą wpłynąć na Twoje zdrowie, a także życie. Dlatego, aby nie narażać swojego bezpieczeństwa w miejscu pracy, musisz posiadać odpowiednie ubranie robocze. Jednym z elementów, o którym nie możesz zapomnieć, są okulary ochronne. Do czego służą? Jak prawidłowo je wybrać? Czytaj dalej i koniecznie sprawdź! 

Okulary ochronne BHP – w jakim celu się ich używa?

Zasady BHP to inaczej zasady bezpieczeństwa i higieny pracy. To właśnie one określają, jakie środki ochronne powinny być używane zarówno przez pracodawców, jak i pracowników. Reguły te są pozaprawne, ale nieprzestrzeganie ich powoduje określone w prawie pracy konsekwencje. Musisz więc o nich pamiętać zawsze, kiedy wykonujesz fizyczne czynności zawodowe.

Jednym z elementów ochrony osobistej są okulary i gogle ochronne. To właśnie one mają chronić pracowników fizycznych podczas pracy, którą na co dzień wykonują. Żeby dobrać odpowiednie okulary ochronne, musisz zastanowić się, na jakie zagrożenia jesteś narażony w swojej pracy.

Jakie są zagrożenia, które mogą narazić na uszkodzenie wzroku?

Istnieją trzy grupy zagrożeń, które mogą spowodować, że zostaniesz narażony na uszkodzenie lub utratę wzroku. Sprawdź, czy zawód, który wykonujesz, należy do którejś z nich. Jeśli tak, konieczne będzie, abyś zaopatrzył się w specjalistyczne okulary ochronne BHP. 

Zagrożenia fizyczne

Do zagrożeń fizycznych, które mogą narazić Twój narząd wzroku, należą zagrożenia mechaniczne, termiczne i promieniowanie. Mechaniczne to między innymi przekłucia, otarcia lub przecięcia. Do termicznych należy praca przy wysokich temperaturach, między innymi przy otwartym ogniu. Promieniowanie natomiast może być jonizujące i niejonizujące. Jeśli wykonujesz taki rodzaj pracy, który związany jest z którymś z tych zagrożeń, zakup okulary ochronne.

Zagrożenia chemiczne

W przypadku zagrożeń chemicznych, do których należą między innymi różnego rodzaju aerozole, takie jak pyły, dymy, włókna lub mgła a także płyny, które mogą spowodować chlapanie w okolicy oczu. Niebezpieczne mogą być również gazy i opary. Dlatego, jeśli w Twojej pracy występują któreś z nich – koniecznie zaopatrz się w gogle ochronne.

Zagrożenia biologiczne

Do zagrożeń biologicznych należą przykładowo szkodliwe bakterie i grzyby, które mogą w różny sposób przedostać się do Twoich oczu. Jeśli istnieje zagrożenie tego typu w Twojej pracy, okulary ochronne będą niezbędne. 

Wybierz okulary ochronne BHP dostosowane do Twojego zawodu 

Profesjonalne, bezbarwne gogle lub okulary ochronne, to podstawowa i minimalna ochrona dla Twoich oczu. Nadają się do lekkiego przemysłu chemicznego, prac konstrukcyjnych i budowlanych oraz montażowych. Można pracować w nich podczas cięcia różnych materiałów, cementowania i szlifowania. 

Są także specjalne gogle spawalnicze, które dają maksymalną ochronę. Zamontowane w nich szybki charakteryzuje pierwsza klasa optyczną. Do tego chronią przed odpryskami drobnych elementów. Przydadzą się zarówno profesjonalnemu spawaczowi, w laboratoriach, jak i w malarniach czy budownictwie.

W celu zasłonięcia oczu przed niebezpiecznymi czynnikami podczas wykonywania pracy fizycznej może Cię ochronić także specjalna osłona twarzy. Zbudowana jest z szybki przeciwodpryskowej i części zakładanej na głowę, która zamontowana jest na zawiasach. Można dopasować ją do obwodu głowy. Chroni przed małymi odpryskami, które mogą osiągać dużą prędkość. Dodatkowo osłania także część twarzy. W takiej osłonie można majsterkować, ale i pracować w różnych działach przemysłu. 

Okulary ochronne powinny mieć neoprenowe podkładki piankowe. Stosuje się je w celu lepszego dopasowania gogli do twarzy, a także po to, aby jeszcze lepiej chroniły przed kurzem, który mógłby się dostać do oczu. Do tego powinny posiadać wygodne noski, które nie uwierają podczas kilku lub nawet kilkunastu godzin pracy. Co więcej, dobrze dobrane okulary będą Ci zapewniać ochronę przed promieniowaniem UV, a nie tylko przed samymi odpryskami czy cieczą. Nie mogą powodować zniekształceń, ani zakłócać pola widzenia – to bardzo istotna kwestia. Takiego rodzaju okulary ochronne znajdziesz w naszym sklepie. Wszystkie modele spełniają wymagania norm, które są konieczne, aby móc korzystać z nich podczas pracy.

Okulary korekcyjne a okulary ochronne 

Co w przypadku, jeśli posiadasz wadę wzroku, a ze względu na swoją pracę musisz także zakładać specjalistyczne gogle ochronne? Można zamówić specjalnie przygotowany model okularów ochronnych, spełniający wszystkie wymogi BHP, a które będą miały także funkcję korekcyjną, dopasowaną do Twojej wady wzroku. Dzięki temu nie będziesz musiał zakładać dwóch par okularów na raz, co jest bardzo niewygodne i może być też niebezpieczne. Taki rodzaj wykonywany jest na specjalne zamówienie. Jeśli więc ten przypadek dotyczy także Ciebie, musisz na samym początku, rozpoczynając pracę, poinformować swojego pracodawcę o wadzie wzroku.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl