Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę wybierając odzież ochronną i buty dla elektryka

Jeszcze do niedawna z zawodem elektryka kojarzył się stereotypowy strój: sztruksowe spodnie i koszula w kratę. Jednak dziś zarówno wykonywane czynności, środki ostrożności, jak i odpowiedni ubiór określają przepisy BHP. Elektrycy rozwiązują głównie problemy z wadliwymi i popsutymi urządzeniami elektrycznymi, dlatego też powinni mieć odpowiednio dobraną odzież roboczą. Równie istotne są buty dla elektryka, które powinny zminimalizować ryzyko porażenia prądem. W dzisiejszym artykule dowiesz się jak dobrać odzież ochronną i obuwie robocze, aby bezpiecznie i komfortowo wykonywać swoją pracę. Sprawdź, co dla Ciebie przygotowaliśmy!

Odzież i obuwie dla elektryka, ogólne zasady BHP – czyli co warto wiedzieć na początku

Istnieje kilka ogólnych zasad, którymi powinien się kierować każdy, nie tylko początkujący elektryk. Oprócz odpowiedniego ubioru i butów roboczych, osoby pracujące z prądem powinny przestrzegać kilku niezwykle istotnych zasad. Przede wszystkim podstawą są ukończone szkolenia BHP, posiadanie odpowiednich kwalifikacji zawodowych oraz ważne badania lekarskie. Przeszkolenie powinno obejmować takie aspekty jak szkolenie wstępne i ogólne, instruktaż stanowiskowy oraz w zakresie ochrony przeciwpożarowej. Przed przystąpieniem do pracy należy ubrać się w odzież i buty ochronne. Jeśli istnieje taka potrzeba, elektryk powinien zdjąć także z rąk biżuterię i zegarek.

Czym powinny się charakteryzować ubrania i buty dla elektryka?

Wybierając odzież roboczą elektrycy powinni wziąć pod uwagę warunki swojej pracy. Przykładowo tam, gdzie istnieje ryzyko porażenia prądem do 250V, powinieneś mieć odzież, która będzie bardzo dobrym izolatorem. Ubiór i buty dla elektryka powinny być elektroizolacyjne, czyli takie, które nie przepuszczają prądu. Podobnym stopniem izolacji powinny się charakteryzować również rękawice. Wszystkie te przedmioty muszą być wykonane z materiałów nieprzewodzących: gumy, nitrylu, skóry lub poliuretanu. Zapewnią one doskonałą ochronę i zabezpieczą Cię przed oparzeniami i porażeniem prądem.

Sprawdź, na co zwrócić uwagę wybierając buty dla elektryka

Kompletując odzież roboczą powinieneś zwrócić baczną uwagę na dobór butów dla elektryka. Obuwie ochronne musi mieć masywną podeszwę, a także nieprzemakalną warstwę zewnętrzną. Koniecznie powinny być one nie tylko wygodne, ale również stabilne i odpowiednio dopasowane do stopy. Jeszcze nie tak dawno buty były wykonywane głównie z naturalnych materiałów, lecz dziś stawia się na tworzywa sztuczne. Pamiętaj jednak, aby unikać tych wykonanych z elementów łatwopalnych, czyli np. polaru lub posiadających wstawki z plastiku. Jednak najważniejsze, żeby buty dla elektryka były całkowicie wodoodporne, dzięki czemu unikniesz nieszczęśliwego wypadku w pracy i poza nią.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl