Ubrania spawalnicze - niezbędnik każdego pracownika

Podczas pracy na różnych stanowiskach, potrzebny jest asortyment adekwatny do warunków pracy. W jego skład wchodzi także odzież robocza. Wydawana jest ona pracownikowi przez pracodawcę w sytuacji, gdy istnieje duże ryzyko zabrudzenia lub uszkodzenia odzieży własnej zatrudnionego. Szczegóły tego tematu podejmuje ustawa tworząca Prawo do bezpłatnej odzieży i obuwia roboczego. Ponadto, warto zwrócić uwagę, że bardzo często twój pracownik powinien zostać wyposażony w odzież ochronną. Jej podstawowym zadaniem jest ograniczenie ryzyka płynącego z wykonywanych obowiązków. Szczególnym przypadkiem środków ochrony są ubrania spawalnicze. Posiadają one szereg szczególnych cech, które pozwalają na komfortowe wykonywanie zadań. W poniższym tekście przedstawimy kluczowe zalety takiego sprzętu. 

Ubrania spawalnicze - czym się różnią od tradycyjnego ubioru roboczego na pierwszy rzut oka?

Już na pierwszy rzut oka ubrania spawalnicze różnią się znacząco od typowego ubioru roboczego. Po pierwsze, zwróć uwagę na maksymalne uproszczenie kroju. Większość kurtek, spodni i bluz roboczych przystosowana jest do wyposażenia pracownika w komplet narzędzi. Zaplanowane są tak, żeby zoptymalizować ergonomię pracy. W przypadku odzieży dla spawaczy, nie znajdziesz w niej dużej ilości kieszeni, zamków, mankietów czy guzików. Minimalizm nie jest jednak skutkiem tradycji projektowania. Jest to celowe działanie, które ma uchronić pracownika przed przypadkowym zaczepieniem podczas pracy. Ponadto, taka odzież ma zawsze w pełni chronić ciało, więc w większości przypadków będzie zabudowywać korpus i kończyny. Wszystko po to, by zminimalizować ryzyko oparzenia. 

Parametry techniczne - czym cechuje się odzież dla spawaczy?

Ubrania spawalnicze to przede wszystkim odporny na temperaturę i zapłon materiał. W zależności od modelu, mogą zostać wykonane przykładowo z tkaniny typu Proban. Jest ona odporna na iskry powstające podczas pracy i chroni przed poparzeniami. Ważne jest także użycie odpowiednio solidnych nici. Te także powinny spełniać restrykcyjne normy. W ubraniach roboczych dla spawaczy, spotkasz się także ze skórzanymi rękawicami, które zwykle są chromowane albo impregnowane.

Taki sprzęt musi spełniać restrykcyjne normy - na co zwrócić uwagę?

Zgodnie z EN ISO 11611, ubrania spawalnicze powinny powinny chronić pracownika przed iskrami, temperaturą oraz tak zwanymi perłami, czyli kawałkami rozgrzanego metalu. Odzież oznaczona takim symbolem będzie się nadawać także do innych prac, w których istnieje ryzyko kontaktu z ogniem. Warto zwrócić także uwagę na klasę takiego sprzętu. Pierwsza chroni w przypadku umiarkowanego narażenia, druga to wyższy stopień bezpieczeństwa - idealnie sprawdza się, gdy pojawia się ryzyko narażenia na rozgrzane drobiny i niebezpieczne promieniowanie cieplne.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl