Bezpieczeństwo w miejscu pracy jest niebywale ważne. Wiele zawodów wymaga dodatkowej ochrony. Zwłaszcza te, które wykonuje się na zewnątrz, a warunki pracy często są niekorzystne. By ochronić przed sytuacjami zagrażającymi zdrowiu i życiu osoby pracujące w pobliżu dróg, powstała odpowiednia odzież ostrzegawcza. Komu jest więc dedykowana i z czego może się składać?
Robocza odzież ostrzegawcza
Robocza odzież ostrzegawcza jest jednym z najważniejszych rodzajów odzieży ochronnej. Posiadanie takich ubrań zapewnia użytkownikowi odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Polecana jest przede wszystkim osobom wykonującym takie zawody, jak:
- kierowca,
- budowlaniec,
- pracownik leśny,
- pracownik miejski, wykonujący swoje obowiązki po zmroku.
Przeznaczona jest również dla tych pracowników, którzy są narażeni poprzez pracę w niedostatecznie oświetlonych miejscach. Tego typu odzież może składać się z bluzy, kurtki, spodni czy kamizelki. Odzież ostrzegawcza powstaje ze specjalnych tworzyw odbijających światło sztuczne. Występuje we fluorescencyjnych, rzucających się w oczy kolorach. Najczęściej jest to kolor żółty lub pomarańczowy. Wyróżnia się także odblaskowymi lamówkami i/lub pasami. Dzięki właśnie takim rozwiązaniom każdy pracownik wykonujący swoje czynności zawodowe na zewnątrz lub w trudnych, niekorzystnych warunkach jest lepiej widoczny. Pomaga to zabezpieczyć go przed powstawaniem sytuacji zagrażających życiu i zdrowiu oraz zapewnia większe bezpieczeństwo. Odzież ostrzegawcza pomaga również innym zachować bezpieczeństwo po zmroku.
Decydując się na zakup odzieży ostrzegawczej, należy kierować się stopniem jej widoczności, czyli rozmieszczeniem elementów kontrastowych oraz ich polem powierzchni.
Zasady użytkowania oraz pielęgnacji odzieży ostrzegawczej
Robocze ubrania ostrzegawcze mają jedno zadanie - informować otoczenie o twoim położeniu, tj. zapewnić twoją widoczność. Spełnią jednak swoją funkcję tylko wtedy, kiedy będą odpowiadać wymogom normy. Należy pamiętać, że nosząc odzież ostrzegawczą powinna być ona odpowiednio zapięta. Musi być również czysta. Prostym wnioskiem jest, że im bardziej zabrudzona odzież, tym gorzej jesteś widoczny. Wówczas jej funkcje nie zostają spełnione, a jej noszenie mija się z celem. Regularne pranie odzieży ochronnej jest więc koniecznością. Wybierając detergenty do prania, a także temperaturę i program pracy pralki należy stosować się do zaleceń producenta.